Nyc V1

Touch Football Australia (TFA) was thrilled to host the first large Touch Football event since COVID-19, the 2020 National Youth Championship (NYC). Despite it being a different-looking event this year, all involved were pleased to see representative Touch back and had an excellent experience.

The South Queensland Sharks showed their teeth, taking out five of the eight divisions, including the 18s Girls title, to be crowned 2020 Champion Entity. The 18s Boys division, however, was a battle between North and Central Queensland, with the NQ Cyclones taking the win.

The CQ Bulls put on impressive displays throughout the tournament, making it to the Grand Final in six divisions but only managing a win in one, the 12s Girls.

Both the Boys and Girls 16s divisions were taken by the Sharks, with a thrilling drop-off in the Boys, in contrast to a comfortable 11-7 win in the Girls.

The Sharks were also victorious in the 14s Boys, but the Brisbane Cobras managed a grand final win in the 14s Girls.

There was plenty of young talent on show in the 12s divisions, despite a rocky year in sport, spelling good things for the future of rep Touch.

Final Placings and Award Winners

18 Boys Division

North Queensland Tropical Cyclones defeated Central Queensland Bulls 8 - 10

Player of the Series
Shameus Edwards - NQ

Player of the Finals
Shameus Edwards - NQ

Final Placings
1. North Queensland Tropical Cyclones
2. Central Queensland Bulls
3. South Queensland Sharks
4. South West Queensland Swans
5. Brisbane City Cobras
6. Sunshine Coast Pineapples

18 Girls Division

South Queensland Sharks defeated Central Queensland Bulls 7 - 6

Player of the Series
Francesca McDonald - Sharks

Player of the Final
Francesca McDonald - Sharks

Final Placings
1. South Queensland Sharks 
2. Central Queensland Bulls
3. North Queensland Tropical Cyclones
4. Brisbane City Cobras
5. South West Queensland Swans
6. Sunshine Coast Pineapples

16 Boys Division

Central Queensland Bulls defeated by South Queensland Sharks 8 - 9

Player of the Final
Jye Gray - Sharks

Final Placings
1. South Queensland Sharks
2. Central Queensland Bulls
3. South West Queensland Swans
4. Brisbane City Cobras
5. North Queensland Tropical Cyclones
6. Sunshine Coast Pineapples

16 Girls Division

Central Queensland Bulls defeated by South Queensland Sharks 7 - 11

Player of the Final
Harmony Perry - Sharks

Final Placings
1. South Queensland Sharks
2. Central Queensland Bulls
3. Brisbane City Cobras
4. South West Queensland Swans
5. North Queensland Tropical Cyclones
6. Sunshine Coast Pineapples

14 Boys Division

Central Queensland Bulls defeated by South Queensland Sharks 5 - 6

Player of the Final
Keelan Needham-Brown - Sharks

Final Placings
1 South Queensland Sharks 
2 Central Queensland Bulls
3 Sunshine Coast Pineapples
4 South West Queensland Swans
5 Brisbane City Cobras
6 North Queensland Tropical Cyclones

14 Girls Division

Brisbane City Cobras defeated Central Queensland Bulls 6 - 3

Player of the Final
Rhani Hagan - Brisbane City Cobras

Final Placings
1. Brisbane City Cobras 
2. Central Queensland Bulls 
3. South Queensland Sharks A
4. South West Queensland Swans
5. North Queensland Tropical Cyclones
6. South Queensland Sharks B
7. Sunshine Coast Pineapples

12 Boys Division

South Queensland Sharks defeated Brisbane City Cobras 4 - 3

Player of the Final
Bailey McMah - Sharks

Final Placings
1. South Queensland Sharks
2. Brisbane City Cobras
3. South West Queensland Swans
4. Central Queensland Bulls
5. North Queensland Tropical Cyclones
6. Sunshine Coast Pineapples

12 Girls Division

Central Queensland Bulls defeated North Queensland Tropical Cyclones 6 - 4

Player of the Final
Kayla Vella - Bulls

Final Placings
1 Central Queensland Bulls
2 North Queensland Tropical Cyclones
3 South Queensland Sharks A
4 Brisbane City Cobras
5 South Queensland Sharks B
6 South West Queensland Swans
7 Sunshine Coast Pineapples

REFEREE AWARDS

Referee of the Tournament
Zoe Genrich

Leading Male Referee
Matthew Lavery 

Leading Female Referee
Denise Weier

Leading Junior Male Referee
James Roe

Leading Junior Female Referee
Charlise Falconer

Major Partners

Official Partners

Government Partners